1. Poradite na tome da osnažite dno zdjelice
Snažno dno zdjelice može pomoći smanjiti rizik od istjecanja urina. Ovdje (VEZA) možete vidjeti određene jednostavne vježbe koje možete obaviti kod kuće, a koje pomažu u osnaživanju mišića dna zdjelice. Žene svih dobnih skupina govore nam isto: i nekoliko minuta ovih vježbi dnevno znači puno. Osjećaju se samopouzdanije i kao da imaju kontrolu nad svojim tijelom, a to je uvijek dobra stvar!
Ako ste nedavno rodili, vježbe bi bilo dobro započeti u ležećem položaju, kako ne biste vršili nepotreban dodatan pritisak na područje zdjelice. No vremenom ćete već moći vježbati bilo gdje. Čak i pri vožnji, dok sjedite u autobusu ili na poslu!
2. Nemojte požurivati svoj odlazak u zahod
Svi ovo radimo! Kada smo pod stresom, pod iskušenjem smo da što brže odradimo odlazak u zahod. To nikada nije dobra ideja. Ako ostane čak i malena količina urina u mjehuru, povećava se rizik od razvoja urinarnih infekcija. Zato se uvijek potrudite da potpuno ispraznite mjehur. Odličan je savjet za to da se na zahodskoj školjci nagnete prema naprijed. To je najučinkovitiji položaj tijela za pražnjenje mjehura.
3. Pokušajte produljiti vrijeme potrebno među odlascima na zahod
Tijekom kasnijih faza trudnoće vaš mjehur zadržava manje urina zato što ga ograničava vaša beba. Naravno, nakon što rodite, trebao bi ponovno moći zadržati više urina.
U pravilu biste trebali mokriti 4 – 8 puta dnevno ili svaka 4 do 6 sati. Prosječni je kapacitet mjehura otprilike 300 – 500 ml. Stoga, ako shvatite da mokrite dosta manje od toga, pokušajte produljiti vrijeme među odlascima u zahod. Time pomažete povećati količinu koju vaš mjehur može zadržavati i istovremeno vježbate one važne mišiće dna zdjelice.
4. Nemojte piti manje vode
Najprirodniji zaključak na svijetu – mokrim prečesto i zato ću piti manje vode. Ne možemo dovoljno naglasiti koliko je to pogrešno! Čak i ako vam je previše teško kontrolirati mjehur, nemojte ograničavati količinu vode koju pijete, pogotovo ako dojite. Ako pijete manje tekućina, to vodi dehidraciji, što vaš urin onda čini koncentriranijim. To može nadražiti vaš mjehur i stvoriti potrebu za odlaskom na zahod čak i kada mjehur nije pun. Zato pijte dosta tekućine – voda pomaže probavi, olakšava konstipaciju i održava urin zdravim, čime se smanjuje rizik od razvoja infekcija mjehura ili urinarnog trakta.